niedziela, 25 sierpnia 2013

Legendy Ekstraklasy - Włodzimierz Lubański (4)

Włodzimierz Lubański urodził się 28 lutego 1947 roku w Gliwicach. Grał na pozycji napastnika, a dokładnie na pozycji środkowego napastnika. Piłkarz swoją karierę klubową jako junior rozpoczął w Sośnicy Gliwice. Póżniej przeniósł się do Górnika Zabrze w barwach, którego zagrał w 234 oficjalnych spotkaniach i zdobył aż 155 bramek. Wraz z kolegami z drużyny siedmiokrotnie  został Mistrzem Polski, sześć razy zdobył Puchar Polski, a jego indywidualnymi wyróżnieniami było chociażby dwukrotna nagroda dla najlepszego piłkarza Polskiej Ligi. Lubański wraz ze swoimi kolegami z Górnika, awansował do finału Pucharu Zdobywców Pucharu(przegrany finał z Manchesterem City). Sam piłkarz został królem strzelców tamtej edycji pucharu. Po rozstaniu z Górnikiem Zabrze, Lubański przeniósł się do belgijskiego KSC Lokeren, w barwach którego zagrał w 196 meczach, zdobywając 82 bramki. Potem przeniósł sie do Francji do Valencienes. Jednak przez całą karierę piłkarską , Lubańskiemu najlepiej wiodło się w Górniku Zabrze.

Jego kariera reprezentacyjna jest również bardzo bogata. Wraz z kolegami z drużyny został mistrzem olimpijskim w 1972 roku. Jest po dziś dzień najskuteczniejszym piłkarzem w historii naszej kadry.
W 75 meczach, zdobył 48 bramek. Po raz ostatni w barwach Polski zagrał w 1980 r w spotkaniu towarzyskim z Czechosłowacją.

Poniżej występ Lubańskiego w meczu z Manchesterem City w finale Pucharu Zdobywców Pucharu: